Vigyázat mérgező! - A kaukázusi medvetalp
Kutyánkra is veszélyes a mérgező kaukázusi medvetalp
Az utóbbi években hazánkban is megjelent az Ázsiából származó lágyszárú növényfaj, kiszorítva ezzel az éghajlat őshonos növényeit. Azonban nem csak a természetvédőknek okoz fejtörést, ugyanis a kirándulókra legalább akkora veszélyt jelent, mint a hazai növénytársulásokra.
A medvetalp nedve ún. furocumarint tartalmaz, mely emberek és állatok esetében is súlyos bőrreakciókat okoz. A furocumarin egy fototoxikus anyag, amely az UV-sugarak elnyeléséből kinyert energia, tehát fotonok segítségével kémiai reakciókat vált ki. A nedv hatására a napfénynek kitett bőrfelület kipirosodik, feldagad, vagy felhólyagosodik, égésszerű tüneteket produkál. Állatoknál különösen a fej, a talpak, a has és az orr vannak kitéve a veszélynek, ugyanis ezeket kevesebb szőr borítja, és gyakran alacsonyan pigmentáltak. Súlyosabb esetben, vagy allergiás reakció hatására a hólyagok helyén sebhelyek maradnak, és a szőr eltűnik.
A kaukázusi medvetalp hatalmas termetéről, élénkzöld színéről és nedvdús száráról ismerhető fel. Legjellemzőbb ismertetőjegyei a száron lévő rozsdavörös foltok. Összetett levelei a méteres, virágzata a 80 centiméteres nagyságrendet is megközelítik. Hasonlít más fajokra, többek között az orvosi angyalgyökérre és a közönséges medvetalpra is (ez szintén tartalmazza a méreganyagot). Néhány egyed az 5 métert is elérheti, emiatt igen vonzó látványt nyújt. Ne tévesszen meg senkit a növény tekintélye, ugyanis mind gazdára, mind kutyára nézve veszélyes lehet akár egyetlen érintés is! Tavasztól nyár végéig virágzik, ebben az időszakban el kell kerülni!
A tünetek nem azonnal jelentkeznek, akár 48-72 óra is eltelhet az immunreakciók előtt. Ha a növénnyel gazda, vagy kutya érintkezik, az érintett felületet azonnal le kell mosni, és eltakarni a naptól.
Kezelésére a leégett bőrfelületre alkalmazott eljárások megfelelőek. A foltok gyógyulási ideje hosszú, gyakran maradnak apró hegek, vagy pigmentelváltozások az érintett területen.
Ha az eb elfogyasztja a növényt, az émelygést, szédülést és hányást vált ki. Az állat emésztőrendszerében felszívódva olyan hatást vált ki, ami hiperérzékennyé teszi a bőrt a napfénnyel szemben.
Kutyatartóknak, és kirándulóknak is ajánlott messzire elkerülni!
Ha tetszett a bejegyzés, akkor oszd meg az ismerőseiddel is!
https://www.kutyascuccok.hu/spg/630335/Blog-Hasznos-Tanacsok